Başak SAYAN- ÖLÜ KUŞLARIN SESSİZLİĞİ

başak sayan ölü kuşların sessizliği

Son zamanlar da daha sık YouTube için video çekmekten resmen bloguma kitap yorumu yazmayı özlemişim. Her türlü bahanenin arkasına saklanmaktan vazgeçip, bilgisayarımın başına oturup yazmaya karar verdim. Uzun zamandır Türk yazarlardan polisiye-gerilim türü kitap okumuyordum ki ta ki Başak SAYAN‘ın son kitabı Ölü Kuşların Sessizliği elime geçene kadar…

Başak SAYAN’ın son kitabı Ölü Kuşların Sessizliği Destek Yayınevi‘nden çıktı. Ölü Kuşların Sessizliği Başak SAYAN’ın yayınlanan üçüncü kitabı. Polisiye-Gerilim türü olan bu kitaba başlamadan önce ne yalan söyleyeyim biraz ön yargılıydım. Daha okumadan kitabın konusunun basit bir dili olduğunu, hatta kitabın kalınlığına kadar eleştirdim diyebilirim. Ama kitabı okumayı başlar başlamaz Başak SAYAN‘ın yazım dili, anlatımı, kurgusu resmen beni ters düz etti diyebilirim.

Ölü Kuşların Sessizliği’nde en çok hoşuma giden şey yazar tempoyu 495 sayfa boyunca hiç düşürmüyor. Tüm hikaye evinde ölü bulunan bir adamın hikayesi ile başlıyor. Olay o kadar enteresan ki bu olay intihar mı cinayet mi belli değil. Adamın ölü bulunduğu saatlerde aynı şehir de karısının kaldığı evde de beslediği kuşları ölü bulundu. Ortada ki büyük sorun karısının o gece ile ilgili hiçbir şey hatırlamamasıdır. Olaylar öyle bir hal alıyor ki inanamayacaksınız. Kadının yıllarca sakladığı rahatsızlığı, aile içi sorunlar, çocukluğunda yaşanan travmalar, kocasının yalanlarla dolu hayatı, aldatma, ihanet, cinayet, aşk, bolca psikoloji, felsefe…Bu kitapla ilgili daha fazla yazmaktan resmen sakınıyorum çünkü o kadar akıllıca yazmış ki Başak SAYAN resmen ipucu vereceğim de kitabın büyüsü kaçacak diye korkuyorum.

Türk bir yazardan iyi bir polisiye okumak istiyorum diyorsanız alın mutlaka okuyun derim. İnanın hiç pişman olmayacaksınız. Hatta kitabı okuduktan sonra bana teşekkür bile edeceksiniz:) Buradan Başak SAYAN’a sesleniyorum lütfen bundan sonra daha sık ve bolca polisiye roman yazın ki biz  kitap bağımlıları da zevkle okuyalım.

Uzun zaman kitap yorumu yazmayınca resmen yazdıkça yazasım geldi diyebilirim. Bir sonra ki yazıma kadar Hoşçakalın….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir